Актуально

НАТО і Україна: на дії Росії в Азові має бути комплексна відповідь

Брюссель – Дії Росії в Керченській протоці та Азовському морі представники країн НАТО одностайно вважають неприпустимими, вимагаючи негайного звільнення українських кораблів та моряків, захоплених Росією. В Північноатлантичному альянсі кажуть, що Росія не може використовувати незаконної анексії Криму та нелегальної побудови Керченського мосту для недопуску кораблів українського флоту до Азовського моря. Тим часом, український міністр закордонних справ Павло Клімкін протягом консультацій в Брюсселі 4 грудня з міністрами країн НАТО закликав до комплексної відповіді Північноатлантичного союзу на агресію Москви.

З вуст очільників НАТО, зокрема Єнса Столтенберґа, який очолює цей блок, лунає: на сьогодні все, на що може розраховувати Україна, – це політична підтримка її суверенності та цілісності її території, – а також на допомогу в поліпшенні якості, потужності й бойової готовності її військ і флоту. Про це заявив за результатами засідання міністрів НАТО, України та Грузії генсекретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ.

Однак на питання, чи будуть військові альянсу ставати на захист України в разі відкритої війни Росії, прямих відповідей у Брюсселі офіційно ніхто давати не наважується. Так само, як і щодо того, чи можна надіслати натовські кораблі в Азовське море, про що просить президент Петро Порошенко. Натомість генсекретар альянсу каже, що у «Чорному морі вже є багато сил НАТО, і ми маємо намір продовжувати проводити оцінки нашої присутності в цьому регіоні».

Водночас Столтенберґ вважає, що цього разу міністри закордонних справ країн НАТО надіслали Росії чіткий заклик не використовувати незаконної анексії Криму та нелегальної побудови Керченського мосту для недопуску кораблів українського флоту до Азовського моря.

Міністри НАТО закликають Росію звільнити доступ до українських портів. Тим часом сам Північноатлантичний альянс продовжує оцінювати можливості нарощувати свою присутність у Чорному морі, додав генеральний секретар блоку Єнс Столтенберґ.

Oana Lungescu

@NATOpress

We restated #NATO’s solidarity with #Ukraine. We recognise Ukraine’s aspirations to join the Alliance. And progress has already been made on reforms. But challenges remain, so we encourage 🇺🇦 to continue on this path of reform.

Переглянути зображення у Твіттері

Oana Lungescu

@NATOpress

Allies greatly value our unique partnerships with #Georgia & #Ukraine. In different ways, each of them contributes to our shared security.#NATO remains committed to strengthening our ties with both countries. pic.twitter.com/Iq6odSzRmQ

Переглянути зображення у Твіттері

Про це говорять 41 осіб

Столтенберґ: запевнення України у підтримці її з боку НАТО – це сигнал Росії

Вже сам факт того, що Північноатлантичний союз разом із Україною та Грузією проводять консультації щодо подальших дій після нещодавньої агресії Росії в Керченській протоці, – є сигналом Росії, каже Столтенберґ.

«Сама зустріч вже є важливим сигналом Росії. Те, що всі союзники НАТО, включно з тими, що мають свою безпосередню національну присутність у Чорному морі (Румунія, Болгарія і Туреччина, – ред.), запевнили Україну та Грузію у своїй підтримці, – це вже є сигналом», – запевнив керівник НАТО, кажучи, що військові альянсу продовжуватимуть «ретельний моніторинг розвитку подій у регіоні».

Дещо контрастує зі стриманими заявами представника НАТО погляд на результати наради дипломатів держав-союзниць блоку в міністра закордонних справ України Павла Клімкіна. Вітаючи, як він називає, «натхненні» обговорення та підтримку України з боку держав-союзниць, він каже, що вже незабаром стане відомо, якими практичними кроками відповість альянс на поведінку Росії в Азовському і Чорному морях.

«Ми не маємо залишатися в рамках заяв, якими б сильними вони не були, – заявляє Клімкін. – Слід сформулювати комплексну відповідь щодо того, що робить Росія в Чорному, Азовському морях та Керченській протоці».

Втім, на думку дипломата, найтерміновішим пріоритетом нині є звільнення моряків, і «приємно, що з цього питання багато країн-союзниць вже ведуть переговори з Росією.

Pavlo Klimkin

@PavloKlimkin

#WeAreNATO ми це сьогодні відчули у повному обсязі! Союзники працюють над комплексною відповіддю на агресію РФ проти України в Чорному морі.

Про це говорять 159 осіб

Про посилення присутності НАТО в Чорному морі почуєте найближчим часом – Клімкін

Тим часом позитивне для України рішення вже не за горами, вважає Павло Клімкін.

«Всім прекрасно зрозуміло, що НАТО має посилити свою присутність в Чорноморському регіоні. Яким чином це має робитися – питання подальшого обговорення, але про деякі рішення ви почуєте найближчим часом», – каже міністр, наголосивши на тому, що у Брюсселі він закликав, що це має бути «постійний моніторинг та посилена взаємодія НАТО, України і Грузії».

Тим часом США закликають європейських союзників по НАТО взяти на себе більшу роль у відповіді на агресію Росії щодо України – з такою вимогою виступав на дипломатичних консультаціях держсекретар США Майк Помпео.

Представник адміністрації Дональда Трампа каже, що з огляду на дії Росії слід вдатися до засобів її стримування спільно ЄС і цілому світові.

«Є два моменти, які ми чітко визначили під час засідання за участю українського міністра: повна єдність в тому, що російські дії були протизаконними і неприйнятними, і в тому, що політика стримування має бути відновлена. Ми колективно розробимо набір кроків у відповідь, щоб продемонструвати Росії, що така поведінка просто неприйнятна», – заявив у Брюсселі Майк Помпео.

Mark Knoller

@markknoller

At @NATO HQ in Brussels, SecGen @jensstoltenberg welcomes @SecPompeo to talks with Ukraine Foreign Minister about Russian aggression. Pompeo calls NATO “an indispensable institution for security in Europe and around the world.”

Про це говорять 41 осіб

Країни НАТО мають відкинути «Північний потік-2» – Чапутович

Союз НАТО мусить взяти до уваги неприпустимість реалізації російського газогону «Північний потік-2», бо Москва згодом може його «захищати» таким самим способом, як вона нині «захищає свою інфраструктуру в Азовському морі». Про це у штаб-квартирі НАТО заявив міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович.

«Ми бачимо, як Росія поводиться в Азовському морі. Так само, якщо буде реалізований «Північний потік-2», вона може діяти у майбутньому і в Балтійському морі. Це може стати проблемою у сфері міжнародних відносин», – заявив 4 грудня польський міністр.

На думку Чапутовича, союз НАТО змушений «переосмислити» майбутнє газпромівського проекту «Північний потік-2».

«Після незаконної анексії Криму з’являлися думки, що на цьому агресивні дії Росії завершаться. Однак нині ми є свідками подальшої повзучої анексії росіянами нових територій, цього разу морських», – наголосив Чапутович.

IFFConsulting@IFFConsulting

Russian analysts: Nord Stream 2 is no commercial project. Russia is given access to NATO countries water ways. https://www.ft.com/content/fc359642-e818-11e8-8a85-04b8afea6ea3?fbclid=IwAR2Dg8H02JfngXcLWq8-6rgTsQtB6YjQu_CeaY0kOwyYf2E36cU2iYobiAk 

Russian analysts: Nord Stream 2 is no commercial project

As debate rages over the controversial pipeline, critics in Russia see it for what it is

ft.com

Остання в цьому році зустріч міністрів закордонних справ 29 країн НАТО проходить 4–5 грудня у Брюсселі. Центральними темами на ній є відповідь НАТО на порушення Москвою Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (РСМД), обговорення співпраці альянсу з Україною і Грузією в контексті агресії військових кораблів Росії у Керченській протоці та ситуація в Афганістані.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close